web space | website hosting | Business WebSite Hosting | Free Website Submission | shopping cart | php hosting


BİR İNGİLİZ FİRMASI KÜRTLERİ NASIL RADYASYONLAYACAKLARINI AÇIKLADI

31 Ekim 1999 tarihli TIMES gazetesindeki bir makaleden alınmıştır.

 

 

Bir gerilla liderini öldürmek amacıyla suikast düzenlediği söylentileri üzerine Scotland Yard tarafından  araştırma altına alınan  bir İngiliz Güvenlik şirketi, Kürt tutsakları zehirlemek için radyasyon kullanmayı önerdi.

İngiliz istihbaratı ve SAS ile yakın bağlantıları bulunan Aims LTD. adlı şirket, Kuzey Irakta  Türklerin elinde bulunan Kürt isyancıları  radyasyona  maruz bırakma işini teklif etti.

 

Şirketin Türk askeri  yetkilelerine söylediğine göre, Kürtler serbest bırakıldıktan sonra aldıkları radyasyon sayesinde  bütün hareketleri izlenebilecek  ve üslerine dönünceye kadar  takip  edilecebilecekler.

Ayrıca bu tutsakların 21 gün içinde radyasyon zehirlenmesinden hastalanabilecekleri  de eklendi.

The Sunday Times , PKK gerilla lideri Abdullah Öcalan'ı 5.75 milyon paund karşılığı öldürmek üzere suikast  planladığını ortaya çıkardıktan sonra, aynı şirket Scotland Yard tarafından  inceleniyor.

 

Şu anda  şirket, bir dizi para için yapılmış pis işlerle itham ediliyor. Şirketin patronu "Tom" adıyla bilinen Brian Smith .The Sunday Times 'ın  gördüğü gizli bilgilere  göre Tom, Türk Güvenlik yetkililerine teklif ettiği  radyasyon zehirlemesini  anlatan 5 sayfalık bir brifing metnini Türk Güvenlik yetkilileri için hazırlamış. İsyancıları takip etme konusundaki değişik ihtimalleri  tartıştıktan sonra,-ki bunların içinde ısı  aracılığı ile, ultraviyole veya mor ötesi ışınlarla  takip etme  gibi yöntemler de var; Tom  şöyle diyor: "Radyasyon takibi: Bu, hedefe radyoaktif bir kaynağın kaydedilerek, takip edilmesi metodudur"

 "Bu iş, hava taşıtları (uçak vs.) veya uydu ile yapılabilir. Aşağıda  ise hedef

radyasyon zehirlenmesinden yaklaşık 21 gün içinde ölür. Bu daha önce bazı ülkeler tarafından serbest  bıraktıkları savaş esirlerine uygulandı."

 

Bu işin içinde olan bir güvenlik görevlisinin söylediğine göre AIMS , tutsakları radyasyonlama işini  sorgu hücresindeki  masaya  gizlice bırakılabilecek  metal bir kutu içine  konan  radyasyon kaynağından yapmayı  önermiş.

 

Hazırladıkları başka bir dökümanda AIMS,  Güney Kıbrıstaki şüpheli Kürt üslerinin nötüralize edilmesinde Türklere yardım için, eski SAS görevlilerini temin etmeyi teklif ediyordu.

AIMS'in  yapabileceğini söylediği bir başka şey de,  her bir Avrupa Birliği ülkesindeki Kürt isyancılarla ilgili bilgi toplamak için istihbarat uzmanları sağlıyabileceği  idi. Komisyon da dahil,  ayda 57.500 paunda Kürt isyancıların para /vakıf kaynakları, halkla ilişkiler ve çeşitli hükümetlerle  bağlantıları hakkında bilgi temin etmeyi öneriyordu Smith.

Son 15 yılda Türkiye ile Kürtler arasındaki çatışmada 30.000 kişi öldü.

 

AIMS Türklere yardım tekliflerinde bir hayli cömertti, bir türlü sınırlamıyordu. Geçen yıl Ağustos ayında düzinelerce Kosova Kurtuluş Or-

dosu gerillasını eğitmeyi önerdi. Bir  kaynağa göre Sırplarla olan savaşta takviye için KKO gerillası eğitmeyi önerdi. Bir kaynağa göre Sırplarla olan savaşta  takviye için KKO ingiliz askerler sağlandı.

anlaşma Türk ordusunun Arnavutluk'taki KKO irtibat subayı aracılığı ile sağlandı. Aynı kaynağa göre AIMS, KKO'na Rus yapımı RPG7 ve omuzda taşınan antitank roketleri sağladı. Her iki anlaşmada Birleşmiş Milletlerin KKO'na  paralı asker ve silah sağlamayı yasaklayan  yaptırımını  ihlal etmek demekti.

Bu anlaşmaların içinde olan bir Türk Güvenlik görevlisi şunları söyledi.:

"Smith, bize yaptıkları bütün işlerin İngiliz Hükümetinin tasvibi ile olduğunu söyledi.. Silah satmak için ellerinde tam yetki olduğunu yani kendisinin kanuni davrandığını" söyledi.

 

Bu durum Scotland Yard'ın bu yılın başlarında Kenya'da Türk Özel kuvvetleri tarafından yakalanıp Türkiyeye getirilen Öcalan'ı öldürmek amacıyla  suikast düzenlediği  öne sürülen AIMS ile ilgili yaptığı ön soruşturmasını tamamlamasından bir kaç gün sonra ortaya çıktı. Bunun üzerine Avrupada  binlerce Kürt  tarafından olay protesto edildi. Londrada bir kız öğrenci kendini ateşe verdi. Öcalan  yargılandı ve haziran ayında ölüme mahkum edildi. Şu an da Marmarada uzak bir adada tutuluyor.

 

AIMS, Öcalanı yakalayan Türk özel kuvvetlerine eğitim ve askeri malzeme sağlayan  ve bunun içinde kendilerine  yüzbinlerce paund ödenen 2 ingiliz şirketinden biri idi. 2 ay önce The Sunday Times'da ortaya çıkan olay dış işleri seçim komitesi başkanı Donald Andersen tarafından İçişleri Bakanı Jack Straw'a havale edildi.

Scotland Yard şunları söyledi: "Bu dava özel operasyonlar bölümümüzde ele alınmıştır. Konuyla ilgili bir dosya ceza davaları servisine  gönderildi, onların kararını bekliyoruz.

Daha önce İngiliz ordusunda subay olarak bulunmuş olan Smith, Gana'daki askeri yönetime özel askeri danışman olarak birkaç yıl çalışmış.

Özel Branş'la yakın bağları olduğunu iddia ediyor, iş arkadaşlarına övünerek anlattığına göre Edinburg Dükü'nün yakın bir arkadaşı olduğunu söyleyen  eski bir MIS subayı ile bağlantısı varmış.

 

AIMS 1980 lerin başında kuruldu.

 

İlan broşüründe  şirket "deniz aşırı hükümetlerin askeri danışmanlarını  ve satınalma ajanslarını  temsil ettiklerini" söylüyor. Smith, Şirketi Salisbury yakınlarındaki bir kır evinden yönetiyor. Kendisi dün suikast iddiası ve diğer paralı faaliyetlerle ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

 

Organizasyondan bir sözcü şöyle konuştu: Bu iddialarla çok ilgileniyoruz ve konuyu yakından takip ediyoruz.

 


Free Web Hosting by FortuneCity